7 Şubat 2012 Salı

''EGZERSİZ İLAÇTIR"•♪•*♥gülümse♥*•♪•

spor 3c0spor3 252spor7 155spor6 31bspor5 200spor1 baspor2 18cspor4 349

Aktif
Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel, birçok hastalıktan korunmada ve sağlıklı bir yaşam için fiziksel aktivitenin çok önemli olduğunu belirterek, ''Her gün en az 30 dakika egzersiz yapılmalıdır'' dedi.
Demirel, ''egzersiz ilaçtır'' sloganıyla Taksim Point Otel'de düzenlediği basın toplantısında, hareketsiz bir yaşam tarzının çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğini ifade ederek, insanların 150 yıl önce günde 30 bin adımdan daha fazlasını atarken, bunun sanayi devriminin olduğu yıllarda 15 bin adıma gerilediğini, günümüzde ise 3 bin adıma bile zor ulaşır hale gelindiğini kaydetti.
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporlarına göre; 2050 yılında yaşlı nüfusu en hızlı artacak ülkelerden birisinin de Türkiye olduğunu dile getiren Demirel, ''Şimdi fiziksel aktivite alışkanlığını tüm toplumda küçük yaşlarda yaygınlaştırırsak, ilerleyen zamanda yaşlıların çeşitli hastalıklarla karşılaşma riskini de büyük ölçüde azaltmış oluruz'' dedi.
Demirel, gelişmiş ülkelerdeki ölümlerin yüzde 51'inden yaşam biçiminin sorumlu olduğunu dile getirerek, bu oran içinde de en önemli etkenin de hareketsiz yaşam biçimi olduğunu belirterek, ''İnaktivite (hareketsizlik) ölüme neden olan risk faktörleri arasında 4. sırada. Bugün Avrupa'da yılda 600 bin insan inaktivite nedeniyle ölüyor'' diye konuştu.
Derneğin 12 ilde 2 bin 750 kişi ile yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmada, bu kişilerin yüzde 25'inin aktif, yüzde 75'inin ise inaktif olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Demirel, araştırma sonuçlarına göre; en inaktif grubun da 15-18 yaş arasında olduğunu, bunda da sınavlara hazırlığın etkisinin bulunduğunu belirtti.
Demirel, ne kadar çok egzersiz yapılırsa ölüm riskinin o kadar azaldığını vurgulayarak, şunları belirtti:
''Koroner kalp hastalıkları konusunda 24-64 yaş arası 41 bin kişi, 10 yıl boyunca gözlendi. İşe gelip giderken bisiklet kullananlarda koroner kalp hastalıklarından ölüm riskinin azaldığı görüldü. Fiziksel aktivitede bulunmak kalın bağırsak ve meme kanseri görülme oranını azaltıyor. Egzersiz ile erkek ve kadınlarda bağırsak kanseri riski yüzde 30-40 oranında, kadında meme kanseri riski de yüzde 20-30 oranında azalıyor. Bunun yanında egzersiz yapmak hipertansiyonu düşürmeye yarıyor, kronik akciğer hastalıklarının azaltılmasında olumlu etki yapıyor. Obezitenin azalmasını sağlıyor ve depresyon tedavisini olumlu etkiliyor.''
''Birçok hastalıktan korunmada ve sağlıklı bir yaşam için fiziksel aktivite çok önemli'' diyen Demirel, düzenli egzersizin önemine vurgu yaptı.
Demirel, ''Düzenli egzersizle kendimize daha iyi hissederiz. Düzenli egzersiz, yorgunluğa karşı direnci artırır. Uykuya dalma ve daha iyi uyuma sağlar. Stresle başa çıkmada olumlu etkisi vardır. İnsanın kendine güvenini artırır. En önemlisi düzenli egzersizler kalp krizi riskini azaltıyor. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapılmalıdır'' diye konuştu.
EGZERSİZ YAPMAYA BAZEN ÜŞENİYORUM AMA YÜRÜYÜŞ YAPMAYI ÇOK SEVİYORUM OLALAAAAAAAA :)))))) •♪•*♥gülümse♥*•♪•

Tepkiler:

5 yorum:

 1. Güzel bir post hazırlamışsın,teşekkürler.Bende egzersiz yapmayı ihmal ediyorum:( Yürüyüşte pek yapamıyorum havalar çok soğuk:(( Bildiğimiz şeyleri ihmal ederken biri söyleyince daha çok tesir ediyor:( Ama dikkat etmeliyim,içime kurt düşürdün...Sevgiler:))

  YanıtlaSil
 2. BEN TEŞEKKÜR EDERİM DÜN TV KONUYU İZLERKEN YAZILI BASINDA BUNLARI BULDUM ASLINDA HEPİMİZ BİLİYORUZDA İHMAL EDİYORUZ İŞTE VALLA BEN KARDA YAĞSA ÇIKIYORUM ARTIK UZUN ZAMANDIR VEREMEDİĞİM KİLOLARIMI VERDİM TEKRAR GERİ ALMAK İSTEMİYORUM:))) TANSİYONUM AĞRILARIM FELAN HEP DÜZELDİ HİÇ BİŞEY YAPAMAZSAM AÇIYORUM MÜZİĞİ DANS EDİYORUM GERÇEKTEN FİZİKSEL VE RUHSAL ÇOK RAHATLATIYOR DAHADA OLMASSA İŞTE EVİ ALTÜST EDİP DEKORASYON YAPIYORUM EŞYALARIN YERLERİNİ DEĞİŞTİRİYORUM DİKİŞ DİKİYORUM ZATEN PEK OTURAN BİRİ DEĞİLİM EKMEĞİMİ YOĞURDUMU BİLE KENDİM YAPARIM HEM KAFAM MEŞGUL OLUYOR HEMDE FİZİKSEL HAREKET ..BİRDE HAYVANLAR TABİ ONLARDA İNSANA ÇOK İYİ GELİŞYOR TV LADA PEK ARAM YOKTUR ÖYLE SAATLERCE PC VEYA TV BAŞINDA OTURMAK BANA GÖRE DEĞİL YILLAR ÖNCE BİYERDEN DUYMUŞTUM O SÖZÜ SİZLEDE PAYLAŞMAK İSTERİM "OTURABİLİYORSANIZ YATMIYACAKSINIZ AYAKTA DURABİLİYORSANIZ OTURMAYACAKSINIZ YÜRÜYEBİLİYOSANIZ AYAKTA DURMAYACAKSINIZ " YÜRÜYÜŞ DERKENDE ZATEN YÜRÜYECEK PEK ALANDA YOK AMA EN AZ HAFTADA 3 GÜN BİRŞEY BAHANE EDİP ÇARŞI PAZAR DOLANIYORUM AMA AÇIK HAVADA ÖYLE MARKET AIŞVERİŞ MERKEZLERİ BANA GÖRE DEĞİL HİÇ SEVEMEDİM NEDENSE AYY ÇENEM DÜŞTÜ GENE ...KOCAMAN SEVGİLERİMLEEEE:)))•♪•*♥gülümse♥*•♪•

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle Merhabalar; Bloğunuz çok şirin, bundan sonra takipteyim, sizde ziyaret ederseniz sevinirim... Egzersiz yapan gifler çok şeker:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabaaa iyiki beni takibe almışsınız şimdi sayfanıza baktım harika paylaşımlar görüşmek üzere sevgiler:)))•♪•*♥gülümse♥*•♪•

   Sil